Mikro İğneleme Nedir?

Mikro iğneleme, ince iğneler kullanılarak yapılan minimal invaziv bir prosedürdür. Prosedür, akne izleri, çatlaklar veya kırışıklıklar gibi cilt sorunlarının görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Çoğu insan kozmetik amaçlarla mikro iğneleme yaptırır, ancak bazı tıbbi durumlarda da yardımcı olabilir.

Mikro İğneleme Nedir?

Micro İğneleme, cildiniz için minimal invaziv bir prosedürdür. Doktorunuz, cildinizin üst tabakasında küçük delikler açmak için ince iğneler kullanır. Hasar, cildinizin iyileşme sürecini canlandırmaya yardımcı olur, böylece daha fazla kolajen ve elastin üretir. Bu proteinler cildinizi sıkı ve pürüzsüz tutar.

Mikro iğneleme çoğu insanın yüzüne yapılır, ancak bacaklarınıza, sırtınıza, boynunuza veya hasarlı veya yaşlanan cilt fark ettiğiniz diğer bölgelere de mikro iğneleme yaptırabilirsiniz. İstediğiniz sonuçları elde etmek için muhtemelen birden fazla tedaviye ihtiyacınız olacak.

Mikro İğneleme Ve Mikrodermabrazyon: Fark Nedir?

Mikro iğneleme ve mikrodermabrazyon, cildinizin görünümünü ve dokusunu iyileştirmeye yönelik prosedürlerdir. Ancak mikrodermabrazyon iğne kullanmaz. Bunun yerine, bir sağlık uzmanı, cildinizin en üst tabakasını pul pul dökmek için zımpara kağıdı gibi pürüzlü kenarlı bir cihaz kullanır. Mikro iğneleme, mikrodermabrazyona göre cildinize daha derine iner, bu nedenle akne izleri gibi yüzeyin altındaki sorunlar için daha iyi sonuç verebilir.

Mikro iğneleme kimlere yapılır?

Microneedling’in kozmetik ve tıbbi kullanımları vardır. Aşağıdakilerden endişe ediyorsanız mikro iğnelemeyi düşünebilirsiniz:

Genişletilmiş gözenekler
İnce çizgiler veya kırışıklıklar.
Gevşek veya kremsi (ince ve buruşuk) cilt.
Hafif yara izleri, özellikle sivilce veya yanıklardan kaynaklananlar.
Cilt renginde değişiklik veya eşit olmayan cilt tonu.
Deri çatlağı.
Prosedür, aşağıdaki gibi tıbbi durumları olan kişilere de yardımcı olabilir:

Alopesi areata (otoimmün bir hastalığa bağlı saç dökülmesi).
Hiperhidroz (aşırı terleme).
Bazı durumlarda, sağlık hizmeti sağlayıcıları ilaçları veya aşıları doğrudan cildinize vermek için mikro iğneleme kullanır. Mikroiğneler, insanların aşı için sağlık hizmeti sağlayıcısına gitmek yerine kendilerinin uyguladıkları bir yamanın parçası olabilir.

Kim Mikro iğneleme Yapmamalı?

Aşağıdakilere sahipseniz, mikro iğneleme yaptırmadan önce sağlık uzmanınızla konuşun:

Sivilce veya sivilce için ilaç alıyorsanız.
Kan bozuklukları veya antikoagülanlar (kan pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar) kullanıyorlar.
Kanser ve kemoterapi veya radyasyon tedavisi alıyor.
Sık deri döküntüleri (kontakt dermatit) veya uçuklar.
Keloidal eğilim (cildiniz sert, kabarık yara izleri oluşturur).
Benler, çiller, benler veya boyutu veya şekli değişen veya kanayan diğer oluşumlar.
Egzama veya sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıkları.

Mikro İğnelemeden Önce Ne Olur?

Mikro iğnelemeden önce, bir sağlık uzmanıyla görüşmeniz gerekir. Bir plastik cerrah, dermatolog veya estetisyen mikro iğneleme yapabilir. Prosedürü yapan kişinin bu teknikte deneyime sahip olduğundan emin olun.

Sağlık uzmanınız cildinizi inceleyecek, sağlık geçmişinizi gözden geçirecek ve prosedür için hedeflerinizi tartışacaktır. Mikro iğneleme öncesi ve sonrası cildinizi karşılaştırabilmeniz için bölgenin fotoğraflarını da çekebilirler.

Bu, mikro iğneleme hakkında olabilecek herhangi bir soruyu sormak için iyi bir zamandır, örneğin:

Riskler veya yan etkiler var mı?
Mikro iğneleme acıyor mu?
Sonuçları ne kadar sürede göreceğim?
İşlem sonrası kesinti oluyor mu?
Birden fazla tedaviye ihtiyacım olacak mı?
Tedaviden yaklaşık bir ay önce, sağlık uzmanınız cildinize A veya C vitamini kremi sürmenizi isteyebilir. Bu kremler, kollajen üretim sürecini başlatmaya yardımcı olabilir.